1) Rozhodnutí, zda budete hledat kupce s pomocí realitní agentury nebo sami. Od toho se bude odvíjet časová náročnost vašeho zapojení a míra hledání informací, ale také finanční částka, kterou za prodej bytu dostanete.

2) Odpovídajícímu nacenění. Udělejte si průzkum trhu a spíš než na cenové mapy (jež nezohledňují řadu důležitých faktorů cenotvorby) dejte na ceny inzerovaných bytů, které jsou podobné tomu vašemu. Pozor, pokud se snažíte o prodej bytu v Praze a naleznete velmi podobný byt ve Valašském Meziříčí, hledejte dál, nejlépe inzeráty na prodej bytů opět v Praze (v lokalitě srovnatelné té vaší). Ze začátku můžete cenu lehce nadsadit a později zlevňovat.

3) Využití více kanálů v inzerci. Lze využít portály pro inzerci bytů bez realitky (např. zde), speciální části webů realitních agentur určené samoprodejcům, vlastní webové stránky, letáky apod.

4) Komunikaci s potenciálními zájemci. Buďte milí, vstřícní, féroví a přiznejte rovnou, pokud má byt nějakou závadu. Zájemce to ocení, vzbudíte v něm důvěru důležitou pro uzavření smlouvy o prodeji bytu.

5) Uzavírání smlouvy. K vytvoření nebo alespoň kontrole smlouvy využijte služeb právníka. V případě pozdějších dohadů s kupcem je tato počáteční investice k nezaplacení.

6) Platebním podmínkám. Dbejte na to, aby výše kupní ceny byla ve váš prospěch. Domluvte se s kupcem na tom, co v bytě zůstane a na termínech vyklizení bytu a jeho předání.

7) Převodu vlastníka na katastrálním úřadě. Na katastru nemovitostí bude nový vlastník bytu zapsán po předání finanční částky (zpravidla teprve do úschovy u třetího objektu, při platbě hypotékou). Zařiďte změnu adresy vašeho trvalého bydliště, převody smluv o dodávce energií, podání daňového přiznání (více o tomto kroku naleznete například zde).